مجله خبری مستر همه چیز

حاملگی بعد از ۴۰سالگی ؛هشت باور اشتباه

حاملگی بعد از ۴۰سالگی ؛هشت باور اشتباه

میلیون ها زن در سراسر جهان تصمیم می گیرند که در سن ۴۰ سالگی یا بعد از آن بچه دار شوند، (حاملگی بعد از ۴۰سالگی ) اما صحبت در مورد باردار شدن در این سنین، اغلب با باورهای افسانه مانند و درک نادرست همراه است.

در حقیقت بر اساس اطلاعات مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، تعداد مادرانی که در سن بالا باردار می شوند و البته اگر بتوان ۴۰ سالگی را سن بالا دانست رو به افزایش است. در آمریکا نرخ تولد در سال ۲۰۱۷، دو درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش داشته است و به پایین ترین میزان خود در ۳۰ سال اخیر رسیده است و در راستای این تغییر، مادران آمریکایی بالای ۴۰ سال نیز بچه های بیشتری دارند.

اغلب اظهارنظرها در این مورد برای مادرانی که به باردار شدن در این مرحله از زندگی، یعنی پس از ۴۰ سالگی امید دارند، افسرده کننده است. بر اساس اطلاعات موجود، ۳۰ درصد از زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله، ناباروری را تجربه خواهند نمود و هنگامی که شما به ۴۰ سالگی می رسید، شانس باردارشدنتان نیز کمتر خواهد شد و پنج درصد؛ به این معنی که حتی آن هایی که قابلیت باروری دارند نیز دیرتر حامله خواهند شد. ایک فرد ۳۰ ساله در هر ماه ۲۰ درصد احتمال دارد که باردار شود. ناباروری در بین زنان ۱۵ تا ۳۴ ساله، هفت تا نه درصد است و این مقدار در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله، به ۲۵ درصد افزایش می یابد.

اما این اظهارنظرها تمام واقعیت را نشان نمی دهند و باورها تنها به ناباروری و حاملگی ختم نمی شوند. در ادامه به برخی از متداول ترین باورهای اشتباه در مورد بارداری بعد از ۴۰ سالگی و حقایق واقعی که در پشت آن ها قرار دارند، خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید
17+1 نکته برای حمام کردن کودکان و نوزادان

خطرات حاملگی در سن زیاد

شما به آسانی می توانید در ۴۰ سالگی باردار شوید:

قطعا می توان گفت این باور نادرست است، هرچند که ممکن است دوست داشته باشیم این گونه نباشد. خانمی درباره تجربه اش چنین می گوید که در ۳۹ سالگی، باهمسرم تصمیم گرفتیم که بچه دار شویم و صادقانه بگویم، ما فکر می کردیم تحقق هدفمان طولانی نخواهد بود و بنابراین تا گرفتن نتیجه آزمایش مثبت مجبور نیستیم که بیش از چند هفته صبر کنیم، چون همه ما، زنان زیادی را می شناختیم که در ۴۰ سالگی بچه دار شده بودند، اما در نهایت بیش از ۱۲ ماه طول کشید تا باردار شوم.

به علاوه ، احتمال سقط جنین با بالا رفتن سن افزایش می یابد و زمانی که شما به ۴۰ سالگی می رسید، این احتمال بسیار بیشتر می شود. یک پزشک متخصص ناباروری وغدد درون ریز تولید مثل، توضیح می دهد: «زنانی که در ۴۰ سالگیشان هستند، ۵۰ درصد احتمال دارد که بعد از حاملگی طبیعی، سقط جنین را تجربه کنند زیرا در این سن، تعداد تخمک هایی که به لحاظ ژنتیکی غیرطبیعی هستند در میان تخمکهای آزادشده افزایش می یابد.»

جنویوهاولند، ماما و نویسنده کتاب «راهنمای هفته به هفته طبیعی مادر در بارداری بارداری سومین فرزندش را در ۴۳ سالگی تجربه کرده است، این بارداری پس از سه بار سقط جنین در سنین ۴۱ تا ۴۲ سالگی رخ داده است. او می گوید: «من هیچ سابقه سقط جنینی در ۲۰ یا ۳۰ سالگی نداشتم؛ بنابراین این تجربه قطعا آسان نبود و ادامه تلاش پس از سه بار سقط، احتیاج به اراده و ایمان زیادی داشت».

باردار شدن بعد از ۴۰ سالگی نیاز به داروهای باروری دارد:

درست است که باردارشدن بعد از ۴۰ سالگی سخت تر اتفاق می افتد، اما برای این کار همیشه به داروهای باروری نیاز نیست یک متخصص غدد درون ریز تولید مثل می گوید: «به طورکلی ۱۰ تا۲۰ درصد تخمکهای زنان در سنین ۴۰ سالگی به لحاظ ژنتیکی، طبیعی هستند و می توانند بارداری طبیعی را به وجود آورند. بعضی ها ممکن است برای بارداری طبیعی تلاش کنند و موفق شوند و دیگران ممکن است که تجربه سختی داشته باشند. اگر یک زن با یک زوج، در بارداری طبیعی ناموفق باشند، ممکن است که تمایل داشته باشند تا راه های جایگزین را تجربه کنند که ممکن است شانس آنها را برای موفقیت بیشتر کند. درنهایت زوج بر اساس شرایط و اهدافشان تصمیم می گیرند که چه کاری انجام دهند.» |

بیشتر بخوانید
ایدز و بارداری؛ چگونه نوزاد سالمی به دنیا بیاوریم؟

 مسائل مربوط به باروری همیشه به سن زن مربوط می شود

شانس ناباروری با بالا رفتن سن زنان فزایش می یابد؛ ولی ناباروری ممکن است علت های دیگری نیز مانند کیفیت اسپرم و رحم و مشکلات لوله های فالوپ داشته باشد. ماری جان که یک پزشک است توصیه میکند که اگر شما ۳۵ سال یا بیشتر سن دارید و هنوز باردار نشده اید،

با پزشک خود مشورت کنید و جنبه های دیگر، مانند تخمک گذاری و عوامل مربوط به لوله ها و عوامل مربوط به مردان را بررسی نمایید .

 سن مردان در بارداری زنان نقشي ندارد

بله مردان ممکن است در ۴۰، ۵۰ یا ۶۰ سالگی هم پدر شوند، اما این کاملا یک افسانه است که سن مردان تأثیری بر باروری ندارد. مطالعات نشان داده اند که افزایش سن مردان از لحاظ آماری به طور معنی دار با کاهش باروری ارتباط دارد و این مسئله مستقل از سن زنان و هر عامل دیگری است. مطالعه ای روی ۸۰۰۰ بارداری نشان داده است که احتمال بارداری در یک ساله در مردان بالای ۴۰ سال، نسبت به مردان زیر ۲۰ سال، ۳۰ درصد کمتر است.

پزشکی در این باره می گوید: «من همیشه در بررسی باروری زوجین، وضعیت مردان را به اندازه زنان بررسی می کنم، زبرا حامله نشدن محصول ناباروری هریک از طرفین است و هدف مابه حداکثر رساندن قابلیت های هر دو برای بچه دار شدن است.» |

حاملگی در سن بالا

اگر شما سالم هستید و بدن متناسبی دارید، حامله شدن در سن ۴۰ سالگی مشکلی نخواهد داشت

خانمی که در چهل سالگی برای بارداری اقدام کرده است میگوید زمانی ما تصمیم گرفتیم که بچه دار شویم، من به لحاظ ذهنی و بدنی در شرایطی بسیار بهتر از ۲۰ یا ۳۰ سالگی خود بودم؛ اما خیلی زود متوجه شدیم که ممکن است که سالم ترین زن در جهان باشید و به لحاظ زیستی بهترین شرایط را داشته باشید، ولی روی آنچه در تخمدان های شما اتفاق می افتد، هیچ کنترلی نداشته باشید. اولین باری که من در زندگی ام احساس پیری کردم، زمانی بود که پزشک متخصص باروری به ما گفت که ذخیره تخمدانی تعداد تخمک های در دسترس) من کاهش یافته است و این موضوع می تواند حامله شدن من را به صورت طبیعی مشکل تر کند.

بیشتر بخوانید
نخستین دندان بچه ؛ هفت حقیقتی که والدین باید بدانند!

به عقیده پزشکان سالم نگه داشتن خود هرچند که برای بک زندگی سالم و طولانی اساسی است، اما به رغم اینکه فرد ممکن است سبک زندگی سالمی داشته باشد، با گذشت زمان اختلالات

ژنتیکی در تخمکهایش همچنان ادامه می یابد.

وقتی که شما ۴۰ ساله هستید دوره حاملگی برای شما سخت تر است

خانمی که در ۴۰ سالگی باردار شده است می گوید: من می توانم صادقانه بگویم ، درحالی که برای من حامله شدن در ۴۰ سالگی نسبت به ۳۰ سالگی مشکل تر بود، دوران حاملگی به طرز چشم گیری در این سن آسان تر بود. من دلایل مختلفی را برای این امر قائل هستم؛ نگرش کم استرس تر به قضیه و آشنایی با حاملگی و تولد بچه، قرار گرفتن در شرایط امن تری از لحاظ ارتباطات و شغل در این زمان و وضعیت سلامت عمومی بهتر من نسبت به زمانی که جوان تر بودم.

مونیک کوان، ماما و مشاور پس از تولد، معتقد است که اگر زنی سالم باشد، نباید حاملگی و به دنیا آوردن بچه بعد از چهل سالگی برای او مشکل تر از هر زمان دیگری در زندگی اش باشد. او می گوید: ایک زن در سن ۴۰ سالگی قادر است که حاملگی سالم و عالی و نیز تجربه خوبی از به دنیا آوردن نوزاد داشته باشد. هر زنی باید از تمام جنبه هایی که سلامت او را پیش از حاملگی متأثر می سازند آگاهی داشته باشد، چرا که این موارد امکان دارد که در طول بارداری تشدید شوند؛ اما تا زمانی که زنی تغذیه درستی داشته باشد، آب کافی بنوشد و تحرک کافی داشته باشد، شرایط برای او مناسب است..

بیشتر بخوانید
علت، علائم و راه های درمان حساسیت نوزاد به پوشک

حاملگی بعد از 40سالگی

 اگر شما نمی توانید به صورت طبیعی بچه دار شوید درمان های ناباروری کارساز خواهند بود

پزشکی می گوید «یکی از برداشت های اشتباه بسیار بزرگ در مورد بارداری بعد از ۴۰ سالگی این است که زنان می توانند به آی.وی.اف (IVF متوسل شوند و آن را مانند یک تضمین، در نظر داشته باشند، آی.وی.اف یک فناوری عالی است که به بسیاری از زنان نابارور امکان مادر شدن داده است، اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که با این فناوری باردار شوید.

براساس گزارشی در آمریکا، در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰ درصد زنانی که درمان های باروری را با استفاده از تخمکهای تازه خودشان و نه تخمک های فریز شده دریافت کرده اند، باردار شده اند. در ۴۱ سالگی این میزان به ۱۵ درصد و در ۲۴ سالگی به سه درصد افت می کند. با این حال درمان ها در حالتی که از تخمکهای اهداء شده با تخمک های فریز شده خود فرد استقاده می شوند، مؤثرتر هستند. این پزشک پیشنهاد می دهد که اگر زنی بداند که خواهان فرزند است یا ممکن است دیرتر در زندگی اش خواهان فرزند باشد، فریز کردن تخمک گزینه خوبی است و نرخ موفقیت آی وی اف را افزایش خواهد داد، البته در صورتی که بعدها آی.وی.اف لازم باشد.

 بچه دار شدن بعد از چهل سالگی خودخواهانه است

این ناامیدکننده ترین و احمقانه ترین برداشت اشتباه در مورد این قضیه است، کوان می گوید: «زنان از پیش به اندازه کافی به دلايل فردی احساس تقصیر می کنند، این احساس را کنار بگذارید به من اعتماد کنید، اگر شما در ۳۲٫۲۰۰۱۶ یا ۷۵ سالگی بچه دار شوید، همیشه یک نفر هست که این تصمیم و انتخاب شما را زیر سؤال ببرد، تنها سؤالی که شما باید بپرسید این است که آیا فرزند شما به اندازه کافی سالم هست؟ آیا کیف پول شما به اندازه کافی پر هست ؟ آیا خانه شما به اندازه کافی مقاوم هست؟ و آیا قلب شما به اندازه کافی بزرگ هست؟ حتی پاسخ به این سؤالات نیز از زنی به زن دیگر و از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است.* |

بیشتر بخوانید
در دوران بارداری از چه چیزهای باید اجتناب کرد !!
administrator

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =