مجله خبری مستر همه چیز

چگونه لاغر شوم؟ از رژیم غذایی کاری ساخته نیست ؛رژیم لاغری واقعیتی وحشتناک

چگونه لاغر شوم؟ از رژیم غذایی کاری ساخته نیست ؛رژیم لاغری واقعیتی وحشتناک

واقعیتی وحشتناک درباره رژیم غذایی: تردید شما واقعیت داشت!

از رژیم غذایی کاری ساخته نیست

 

من بیش از ۹۰ کیلو وزن کم کرده ام. ۲۴ سال است در برنامه های سلامتی خود به هزاران نفر کمک کردهام تا وزن بدن شان را کم کنند. در جریان کارم به نتیجه ای رسیده ام که احتمالا شما هم به آن رسیده اید:

برنامه رژیم غذایی لاغری مؤثر نیست.

من به نکته دیگری هم برخورد کرده ام:

نه فقط برنامه های رژیم لاغری تأثیری ندارند، بلکه انگار برای شکست خوردن و بی نتیجه ماندن طراحی شده اند. آیا میدانید چند نفر با رژیم غذایی لاغری به وزن دلخواه شان می رسند؟ از هر ۲۰۰ نفر یک نفر.

رژیم لاغری

میزان شکست و ناکامی در برنامه های رژیم لاغری ۹۹/۵ درصد است. از هر ۲۰۰ نفری که رژیم غذایی لاغری می گیرند، ۱۰ نفر از آنان می توانند وزن کم کنند و از این ۱۰ نفر فقط یک نفر می تواند در وزن دلخواه خود باقی بماند. به عبارت دیگر، از هر ۲۰۰ نفر که رژیم لاغری می گیرند فقط یک نفر می تواند لاغر باقی بماند.بلکه بررسی های من نشان می دهد که آن یک نفر هم از روی اجبار و اضطرار در وزن باقی می ماند. این اشخاص دندان های خود را مسواک می زنند، از روی اجبار غذا می خورند و یا رژیم غذایی می گیرند. اگر قرار باشد از روی اضطرار رژیم بگیریم، موفقیتی در انتظار ما نیست.

مراقب باشید! آب های خطرناک

اجازه بدهید چیزی از شما بپرسم. فرض کنید در ساحل رودخانه ای ایستاده اید. رودخانه پر از تمساح های آدم خوار است. تمساحها مرتب از سمتی به سمت دیگر رودخانه می روند. روبه روی شما سرزمین خوشبختی است. در آنجا فقط آدم های لاغر زندگی می کنند. اگر بتوانید خودتان را به آن سمت رودخانه برسانید خوشبخت میشوید و برای همیشه لاغر می مانید. اما برای رسیدن به این آرزو باید از رودخانه عبور کنید. ۲۰۰ نفر جلوتر از شما ایستاده اند. آنها به آب می زنند تا به آن سمت رودخانه بروند. به محض آن که این ۲۰۰ نفر وارد رودخانه می شوند تمساح ها حمله می کنند و همه را می خورند؛ جز یک نفر که خودش را به ساحل می رساند و نجات پیدا می کند. او از آن طرف رودخانه دستی تکان می دهد و از بقیه می خواهد از رودخانه عبور کنند. ۲۰۰ نفر دیگر باقی مانده اند و شما جزو آن ۲۰۰ نفر هستید. آیا حاضرید به آب بزنید و به آن طرف روخانه بروید به این امید که یکی از شما زنده بماند؟ تردید ندارم که جواب منفی است. احتمالا فریاد می کشید و می گویید که تا دوشنبه یا تا سال آینده صبر می کنیم!

بیشتر بخوانید
خواص جو دو سر ؛ماده غذایی موثر در افزایش متابلوسیم پایه بدن

دراین صورت آیا حیرت انگیز است که ما به دنبال رژیم لاغری نمی رویم. عاقلانه نیست که به درون آب شیرجه بزنیم. اما ما این کار را می کنیم؛ بارها و بارها.

رژیم لاغری

 

رژیم لاغری مؤثر است؛ اما برعکس

 

چرا برنامه های رژیم غذایی تأثیری ندارد؛ «ذهنیت رژیم غذایی».

مثل این که از آنچه تصور می کردید، بدتر شد. غیر از این است؟ باید بگویم حق با شماست.

رژیم گرفتن برای کم کردن وزن مثل این است که بخواهید با نفت آتش را خاموش کنید. رژیم غذایی نه فقط مشکل را حل نمی کند، بلکه با توجه به آن چه من به آن  «ذهنیت رژیم غذایی»  می گویم، اوضاع را وخیم تر می کند. ذهنیت رژیم غذایی به این دلیل مطرح است که در جامعه ما همه فکر می کنند:

تنها راه کم کردن وزن، رژیم غذایی است.

اما رژیم غذایی هرگز نتیجه مثبت و مداومی ندارد. به جای آن باعث می شود درباره خود احساس بدتری پیدا کنید. احتمالا به سلامتی شما هم لطمه می زند. کسی که «ذهنیت رژیم غذایی» دارد، به قواعد، شعارها، اسطوره ها و مفاهیمی معتقد است که مانع میشود وزنش را برای همیشه کم کند. ممکن است به این نتیجه برسد که اشکالی در کار او وجود دارد. معمولا آدم های چاق چنین اندیشه ای دارند. این تفکر نمی گذارد به آن چه می خواهد دست پیدا کند. برخی از عناصر باور به ذهنیت برنامه رژیم غذایی از قرار زیر است:

رژیم لاغری

۱-چاقی بد است. ذهنیت رژیمی مبتنی بر این فرضیه است که چاقی بد است و لاغری خوب.

بیشتر بخوانید
کالری آلبالو؛ هر ۱۰۰ گرم آلبالو چند کالری دارد؟

از این رو رژیم می گیرید تا لاغر شوید. پس کاری را شروع می کنید که به شکست می انجامد.

۲- چرخه معیوب شکست. رژیم می گیرید تا لاغر شوید. در واقع و در بهترین حالت تا زمانی که شکست را تجربه نکرده اید به موفقیت نسبی می رسید. بعد از مدتی دوباره به همان وزن قبلی می رسید. چون شکست خورده اید از خودتان عصبانی می شوید، احساس گناه، شرم و خجالت می کنید. بعد رژیم دیگری می گیرید و این دور باطل تکرار می شود.

فکر می کنید شکست خورده اید. جرأت نمی کنید رژیم غذایی را ترک کنید زیرا با خود می گویید: «رژیم میگیرم باز چاق هستم، وای به این که رژیم غذایی را کنار بگذارم.»

اضطراب به حدی شدت می گیرد که پرخوری می کنید یا هرچه را خورده اید، بالا می آورید تا آن را جبران کرده باشید. بیشتر وقت شما صرف نگرانی خوردن غذا می شود. به این فکر می کنید که چه می خورید یا چه نمی خورید، لباس های تان چگونه به نظر می رسند، چند کیلو وزن از دست داده اید یا چند کیلو هستید، این غذا یا آن غذا چقدر کالری دارند و چگونه باید بیشتر ورزش کنید. مدتی نمی گذرد که تمام فکر و ذکر شما به غذا ربط پیدا می کند. بدون توجه به این که چقدر انگیزه پیدا می کنید، چقدر به خودتان سخت می گیرید و چقدر تلاش می کنید، نتیجه همیشه یکسان است:

چگونه لاغر شوم

شکست و ناکامی. اشکال این نوع شکست این است که در فرهنگ ما، اشخاص فکر می کنند شکست موضوعی شخصی است. شما با استفاده از این شیوه عزت نفس و احترام به خود را کاهش می دهید و به خود ضربه می زنید. با این تصویر ذهنی نادرست موفق شدن در هر کاری دشوار است.

بیشتر بخوانید
اثر صبحانه روی وزن شما به تناسب اندام خود کمک کنید!

۳-محرومیت و محدودیت. عنصر کلیدی دیگر در «ذهنیت رژیم غذایی» مکانیزم محرومیت خود است که در ذهن اشخاص شکل می گیرد. به این معنی که آن چه را می خواهید، نمی خورید. احتمالا فعالیتهای خود را به این دلیل که چاق هستید، محدود کرده اید. برای مثال، به ساحل دریا نمی روید، کاری را که دوست دارید انجام نمیدهید، ورزش نمی کنید و از شرکت در مهمانی ها و محفل های دوستانه خودداری می کنید. رژیم دایمی فقط محدودیت ها را افزایش می دهد و مردم را از جریان اصلی زندگی دور می کند.

حالا نه می توانید به پیک نیک بروید و نه با کسی ناهار بخورید. اگر به سینما بروید احتمالا نمی توانید مثل دیگران داخل سالن تخمه بشکنید. نمی توانید کیک تولد دوستتان را بخورید. شما خود را از همه اینها محروم کرده اید، فقط به این دلیل که چاق هستید.حالا با گرفتن رژیم احساس محدودیت بیشتری هم می کنید.

۴- کم کردن وزن جدی است. برای این که وزن کم کنید باید جدی باشید.

۵- هر چه سریع تر، بهتر. اگر وزن شما در مدت ۲ هفته ۶ تا ۹ کیلو کم نشود، ادامه رژیم غذایی بیهوده است.

چگونه لاغر شوم

۶-همه بهتر از شما می دانند. بگذارید همه به شما بگویند که چه وزنی باید داشته باشید. دوستان، پدر و مادر، رئیس، همه مجلات مد و به خصوص همسرتان را در این کار دخالت دهید. به پزشک ها

مراجعه کنید و به روان شناسان و روان پزشکان و مربیان تناسب اندام.

۷-بعضی از غذاها شما را چاق می کند. برای این که لاغر شوید، مجبورید از خوردن همه غذاهای چاق کننده خودداری کنید. «ذهنیت رژیم غذایی» مانع از آن می شود که بدانید یکی از دلایل چاقی پرخوری است. حتی اگر متوجه شوید که پرخوری علت چاقی است، باز به این نتیجه می رسید که برای لاغر شدن باید گرسنگی بکشید.

بیشتر بخوانید
کاهش وزن بدون رژیم مواد غذایی خاص؛ مگه میشه؟

۸-مسئولیت را به گردن دیگران می اندازید. «ذهنیت رژیم غذایی شما را گرفتار این توهم می کند که خودتان مسئول کارکرد اصلی و اولیه انسانی یعنی غذا خوردن نیستید. وقتی به فلان متخصص لاغری مراجعه می کنید، اراده خود را در این زمینه که کی غذا بخورید، کجا غذا بخورید و چه بخورید، به دیگران واگذار می کنید. در واقع مسئولیت این که چه لقمه ای را در دهان بگذارید به دیگران

می دهید.

۹-به جای توجه به علتها، نشانه ها را درمان می کنید. رژیم غذایی هرگز نمی تواند توضیح دهد چرا اشخاص بیش از نیاز خود غذا می خورند. مسئله اصلی همین است، نه پرخوری. چه عاملی اشخاص را به پرخوری وادار می کند؟ من در سمینارها متوجه شدم که این عامل برای هر شخصی متفاوت است.

نتیجه گیری پایانی :

تا زمانی که دلیل آن مشخص نشود و برای برخورد با آن کاری صورت نگیرد، هر برنامه ای که بریزید، باز وزن شما به روز اول برمی گردد.

«ذهنیت رژیم غذایی» چیز خوبی نیست که به آن فکر کنیم. همه ما تا حدودی با آن سروکار داشته ایم و میدانیم چه احساسات مخربی دارد. اگر اکنون احساس ناامیدی و درماندگی می کنید حق با شماست. رژیم غذایی هرگز کارساز نیست.

اما ناامید نشوید.

شما راهی را انتخاب کرده بودید که مؤثر نبود، به همین دلیل خودتان را سرزنش می کنید. اما قبل از این که بحث را ادامه دهم، می خواهم درباره تجربه تان از «ذهنیت رژیم غذایی» به نکاتی توجه کنید.

تمرین های مقاله بعدی برای این موضوع در نظر گرفته شده است لطفا کلیک کنید

بیشتر بخوانید
انواع اگزما ؛دلایل اگزما ؛درمان اگزما با تغذیه ؛عوامل تشدید کننده اگزما

 

administrator

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − نه =