مجله خبری مستر همه چیز

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن ؛ واقعیت یا اغراق؟

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن ؛ واقعیت یا اغراق؟

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن مدتی است که در دنیا در ارتباط با نقش عصاره قهوه سبز در کاهش وزن صحبت می شود. قهوه سبز، شكل بو نداده دانه قهوه است، حال آیا به واقع این ماده برای بدن مفید است؟

قهوه سبز حاوی مقادیر زیادی اسید کلروژنیک (Chlorogenic acid) است. تحقیقات نشان می دهد که اسید کلروژنیک مانع تجمع چربی احشایی می شود، به علاوه خاصیت ضد التهابی دارد، از عروق قلبی محافظت می کند و نیز پاسخگویی بدن را به انسولین افزایش می دهد. همچنین عصاره قهوه سبز در مقایسه با قهوه، کافئین کمتری دارد. اما عصاره قهوه سبز به لحاظ ادعای کاهش وزن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. هر مکمل یا غذای بحث برانگیز، می تواند سبب کنجکاوی و نگرانی در میان افرادی شود که مایل به استفاده از آنها هستند. حال در این مقاله ببینیم که آیا واقعا عصاره قهوه سبز در کاهش وزن مؤثر است یا خیر

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن

عصاره قهوه سبز چیست؟

دانه های قهوه بو نداده را دانه های قهوه سبز می گویند. این دانه ها خیسانده شده و برای تولید عصاره تغلیظ می شوند. از سوی دیگر، قهوه ای که معمولا شما می نوشید بو داده شده و فرآوری می شود، به همین دلیل است که رنگ قهوه ای تیره و عطری متفاوت دارد. طعم و مزه عصاره قهوه سبز نیز بسیار متفاوت از قهوه است. به همین دلیل است که برای علاقه مندان به قهوه خیلی جذاب نیست. با این حال، آیا قهوه سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند یا این امر تنها یک افسانه است؟

بیشتر بخوانید
انواع اگزما ؛دلایل اگزما ؛درمان اگزما با تغذیه ؛عوامل تشدید کننده اگزما

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن

عصاره قهوه سبز چگونه به کاهش وزن کمک میکند؟

دانه های قهوه منبع عالی از دو ماده شیمیایی کافئین و اسید کلروژنیک هستند. ویژگی اسید کلروژنیک این است که سبب کاهش وزن می شود، با این حال، بو دادن قهوه ممکن است اسید کلروژنیک را از بین ببرد، به همین دلیل عصاره قهوه سبز برای کسانی که مایل به از دست دادن وزن هستند مناسب است. محققان دریافته اند که:

اسید کلروژنیک می تواند پاسخ دهی بدن را به انسولین بیشتر کند.| ماده فوق ، این کار را با کاهش بیان ژن های دخیل در ساخت چربی و نیز با کاهش بیان ژن هایی انجام می دهد که مسئول التهاب اند و سبب اضافه وزن می شوند

. مطالعات نشان می دهد اسید کلروژنیک همچنین می تواند مانع جذب چربی شده و متابولیسم پایه چربی را | در کبد افزایش دهد. نتیجه این وقایع، کاهش در وزن است. به علاوه | عصاره قهوه سبز می تواند به کاهش قند خون و جلوگیری از نوسان انسولین کمک کند. به غیر از بهبود متابولیسم چربی، اسید کلروژنیک قادر است هورمون های مرتبط با چاقی را تنظیم کند. تحقیقات نشان میدهد که اسید کلروژنیک سبب کاهش تری گلیسیرید و کلسترول در خون موش ها می شود. در نهایت تحقیقات نشان میدهد که اسید کلروژنیک با کاهش جذب قند نیزبه کاهش وزن کمک میکند. بنابراین، از مجموع مطالعات ذکر شده در بالا می توان دریافت که قهوه سبزه عوامل بنیادین افزایش وزن را هدف قرار داده و در نتیجه می تواند عامل کاهش وزن باشد. قهوه سبز به شکل های مختلف عرضه می شود، بنابراین قهوه سبزی را انتخاب کنید که برای نوشیدن مناسب است.

بیشتر بخوانید
چگونه اضافی چربی بدن را از بین ببریم؟ ؛ روش های آسان برای کم کردن وزن

عصاره قهوه سبز چیست؟

عصاره قهوه سبز علاوه بر این که مقدار اسید کلروژنیک بیشتری دارد، مواد مغذی بیشتری نیز دارد. به علاوه همان طور که در بخش قبل اشاره شد، این شکل از قهوه سبز کافئین کمتری دارد که در قالب قرص با پودر فروخته می شود. عصاره قهوه سبز را به این ترتیب آماده میکنند که دانه های قهوه سبز را به منظور استخراج بیشتر اسید کلروژنیک فرآوری می کنند. با این حال، قبل از خرید یک بسته پودر قهوه سبز یا قرص برای کاهش وزن، باید با پزشک خود مشورت کنید. حالا سؤال بزرگ بعدی این است که چگونه می توانید با قهوه سبز وزن کم کنید؟ با ما همراه باشید.

شیوه های استفاده از قهوه سبز برای کاهش وزن چیست؟

برای تهیه قهوه سبزه یک پسته قهوه سبز از بازار بخرید. اگر دانه قهوه سبز خریداری گردید، از قهوه ساب برای خرد کردن دانه ها استفاده کرده و یک فنجان از آن را دم کنید. اگر از این نوشیدنی لذت می برید و قصد کاهش وزن دارید:

فواید قهوه سبز

 • نخست اینکه از شکر یا شیرین کننده های مصنوعی استفاده نکنید.
 • دوم اینکه می توانید از مواد دیگری که کاهنده وزن هستند، برای سرعت دادن به روند کاهش وزن استفاده کنید.

نمونه های ذیل را مطالعه فرمایید:

قهوه سبز با برگ نعنا برگ نعنا را به فنجان قهوه سبز اضافه کنید:

اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد و سپس آن را بنوشید. نعنا و تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن است و به سم زدایی در بدن کمک میکند.

بیشتر بخوانید
اثر صبحانه روی وزن شما به تناسب اندام خود کمک کنید!

قهوه سبز با دارچین یک چوب دارچین

حدود دو و نیم سانتی متر را به یک فنجان آب اضافه کنید. اجازه دهید یک شب تا صبح خیس بخورد صبح روز بعد، از این آب برای تهیه قهوه سبز خود استفاده کنید، دارچین به تنظیم قند خون کمک می کند، پاسخ بدن را به انسولین بهبود می بخشد، کلسترول را کاهش می دهد و خواص ضد التهابی دارد.

قهوه سبز با زنجبیل :

هنگامی که قهوه سبز خود را دم کرده اید، یک قاشق چای خوری زنجبیل خرد شده به آن اضافه کنید. زنجبیل ها را فورا صاف نکنید. اجازه دهید به مدت پنج دقیقه خیس بخورد، سپس آن را صاف کرده و نوش جان کنید. زنجبیل حاوی جینجرول (Gingerol) است که تأثیر حرارتی روی بدن دارد. همچنین سبب افزایش پاسخ بدن به انسولین می شود.

قهوه سبز با زردچوبه :

اگرچه ممکن است این ترکیب کمی عجیب و غریب به نظر برسد، اما یکی از بهترین ترکیبات است. نصف قاشق چای خوری زردچوبه را به قهوه اضافه کنید و به مدت سه دقیقه آن را رها کنید و سپس میل کنید. زردچوبه با افزایش متابولیسم چربی به کاهش وزن کمک می کند. به علاوه پاسخ بدن به انسولین را افزایش داده و سبب کاهش التهاب می شود.

همان طور که می بینید، شما مجبور نیستید که قهوه سبز را به تنهایی بنوشید،

اما زمان مناسب برای نوشیدن آن چیست؟ در بخش زیر بخوانید

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه سبزبرای کاهش وزن  صبح، قبل یا بعد از یک فعالیت صبح با صبحانه  ، بعد از ظهر قبل از ناهار  ، عصر با یک میان وعده سالم

میزان مصرف قهوه سبز

میزان مصرف توصیه شده اسید کلروژنیک برای کاهش وزن ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز است؛ اما آیا می توان میزان نامحدودی از قهوه سبز بنوشید و وزن خود را کاهش دهید؛ در بخش بعدی توضیح داده شده است

بیشتر بخوانید
خواص جو دو سر ؛ماده غذایی موثر در افزایش متابلوسیم پایه بدن

برای کاهش وزن باید چند فنجان قهوه سبز بخورید؟

مصرف هر ماده ای بیش از حد مجاز می تواند خطرناک باشد، بنابراین مصرف قهوه سبز را فقط به سه فنجان در روز محدود کنید. نوشیدن فنجان های اضافی قهوه سبز، نتایجی بهتری نخواهد داشت.

عصاره قهوه سبز

آیا نوشیدن قهوه سبز یی خطراست؟

محصولات قهوه سبز که توسط شرکت های مختلف تولید می شوند، دارای اسید کلروژنیک و کافئین با غلظت های متفاوت است. به علاوه، ممکن است قهوه سبزی کم کیفیت به عنوان قهوه سبز با کیفیت فروخته شود، در نهایت کافئین موجود در قهوه سبز، می تواند با داروها و مکمل های مصرفی شما واکنش نشان دهد. بنابراین پیش از تصمیم به مصرف قهوه سبز، یک تحقیق کامل انجام دهید و در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن به بخش مزایا و عوارض جانبی قهوه سبز این مقاله نگاهی بیاندازید.

فواید نوشیدن قهوه سبز

 • در مورد فواید قهوه سبز در بخش های پیش با شما خوانندگان گرامی صحبت کردیم. در این بخش، فواید گفته شده به طور خلاصه بیان شده است
 •  متابولیسم را افزایش می دهد که به چربی سوزی کمک میکند.
 • گردش خون را بهبود می بخشد.
 • به عمل سم زدایی کبد کمک می کند
 • سطح کلسترول بد را کاهش می دهد
 • سطح قند خون را تنظیم می کند. .
 • نوشیدن قهوه سبز به شما کمک میکند تا مدت بیشتری احساس سیری کنید و غذا نخورید.
 • به بهبود فعالیت مغز کمک می کند، بنابراین شما را در طول روز فعال نگه می دارد.

عوارض جانبی مصرف قهوه سبز

 • حالت تهوع
 • سردرد و بی خوابی
 •  سوء هاضمه
 •  اضطراب و افسردگی
 •  افزایش ضربان قلب و خستگی .
 • از دست دادن کلسیم و منیزیم
 •  ایجاد صدای گوش و
 • احتمال تداخل با داروهای ضد افسردگی
 • دیابت و فشارخون
بیشتر بخوانید
کالری آلبالو؛ هر ۱۰۰ گرم آلبالو چند کالری دارد؟

حال پیش از اینکه درباره قهوه سبز به نتیجه گیری نهایی برسید، باید به جنبه های دیگری هم که محل اختلاف نظرند توجه کنید. پس بخش ذیل را ملاحظه نمایید

قهوه سبز برای کاهش وزن: حقیقت یا افسانه؟

تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن

چندین مقاله تحقیقی نشان داده اند که عصاره قهوه سیز می تواند به تاثیر قهوه سبز بر کاهش وزن کمک کند، ولی برخی مجامع معتبر علمی و تجاری موافق این مطلب نیستند. آنها استدلال می کنند که در مقالات فوق، آزمایش ها به خوبی طراحی نشده اند و تعداد افراد شرکت کننده در آنها کم بوده است؛ بنابراین حتی اگر قهوه سبز برخی نشانه های کاهش وزن را نشان می دهد، نمی توان آن را به عنوان مکمل قطعی کاهش وزن نامید.

 

administrator

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + پنج =